The Tech Interview Behind the Scenes: Костадин Спиридонов

post cover

The Tech Interview Behind the Scenes е поредица на HRlabs.
Нека погледнем зад кулисите на техническия интервю процес от гледната точка на интервюиращите.
Целта ни е да предоставим на кандидатите ценни съвети и препоръки директно от професионалистите, които провеждат интервюта за различни технически роли.

Фокусирайте се върху концепциите и принципите, а не върху детайлите. e съвета на Костадин Спиридонов, Deputy .NET Department Manager в Coherent Solutions.

Разкажи повече за твоя кариерен път.

През 2011 година започнах обучението си в Природо-математическата гимназия в Смолян. Ключов момент в развитието ми беше участието в Националните олимпиади по информационни технологии, което насочи интереса ми към софтуерната индустрия.

По време на следването ми в Пловдивския университет започнах работа като .NET разработчик в ScaleFocus. През годините съм участвал в разнообразни проекти и компании, което ми позволи да натрупам задълбочена техническа експертиза в сферата на DevOps, бекенд разработката и .NET. Освен това развих умения за управление на екипи и хора, което ми помогна да съчетая техническите знания с лидерски компетенции.

В ролята си на кандидат, имал ли си странни интервюта? А такива, които са те впечатлили?

За мен, интервюто е двустранен процес, при който и двете страни се опитват да се опознаят максимално добре, за да вземат максимално правилно решение.

Едно от най-странните ми интервюта беше за позиция Senior Developer. Продължи около 45 минути, през които ми зададоха около 30 предварително подготвени въпроса, изискващи кратки и конкретни отговори. Накрая оценката се базираше единствено на броя правилни отговори, без дискусия или обратна връзка.

От друга страна, най-впечатляващото интервю, в което съм участвал, успя да създаде усещането, че вече съм част от екипа. Вместо стандартен въпросник, дискутирахме моя опит в дълбочина и разглеждахме реални проблеми от тяхната работа, търсейки решения заедно. Това ми даде ясна представа за атмосферата в компанията и ме убеди, че тя е място за учене, екипна работа и професионално развитие.

Какви умения и качества търсиш най-вече в един кандидат?Как кандидатът може да изпъкне в рамките на интервюто?

Два аспекта са ключови за мен при оценка на кандидат:

  • Представяне на опита – начинът, по който кандидатът описва проектите, техническите предизвикателства, които е преодолял, и екипната работа, в която е участвал.

  • Бъдеща визия – как кандидатът вижда развитието си, какви цели си поставя и какво го мотивира.

Базирано на тези два компонента може да се направи задълбочено заключение за профила на човека в цялостния спектър на умения.

Какви въпроси обикновено задаваш в техническите интервюта? Има ли конкретни задачи или проблеми, които често използваш за оценка на кандидатите?

Въпросите и задачите, които задавам, винаги са свързани с предишния опит на кандидата. Целта ми е да разбера какви решения е взимал и защо, тъй като това показва начина му на мислене и работа извън рамките на интервюто. Често го поставям в различна ситуация, базирана на реални казуси, за да видя как ще подходи към нещо познато, но модифицирано.

Колко e важно кандидатът да има добри комуникационни умения? Как те оказват влияние върху цялостното интервю?

Комуникацията е от критично значение, особено в ИТ индустрията, където работим в международни и дистанционни екипи. Липсата на тези умения може да доведе до сериозни проблеми и за съжаление, не е нещо, което се учи лесно от онлайн уроци.

Каква роля играе културната съвместимост при вземането на решение за наемане? Как оценяваш дали кандидатът ще се впише добре в екипа?

Това е най-важният фактор в процеса на подбор. Техническите и нетехническите умения са важни, но културната съвместимост е основата за дългосрочен успех и удовлетвореност на работното място.

Какви са най-честите грешки, които кандидатите допускат по време на интервю? На какво би посъветвал кандидатите да наблегнат при подготовката за интервю?

Най-честата грешка е възприемането на интервюто като изпит, вместо като възможност за двустранно опознаване. Кандидатите често не задават достатъчно въпроси, за да разберат дали компанията и екипът са подходящи за тях.

Моят съвет е да се подготвят добре, да демонстрират своите умения и да се интересуват активно от работната среда, проектите и ценностите на компанията.

Какви съвети би дал на кандидати, които искат да подобрят техническите си умения? Има ли ресурси, които би препоръчвал?

Фокусирайте се върху концепциите и принципите, а не върху детайлите. Използвайте натрупания си опит като база за учене и не се притеснявайте от това, което все още не знаете.

Сподели повече за най-добрите (или най-лошите) интервюта, които си провеждал.

Един от най-запомнящите се моменти в кариерата ми беше интервю, което проведох на 24-годишна възраст. Кандидатът беше архитект с 25 години опит в индустрията. Впечатляващо резюме, но когато стигнахме до въпроса „Какви са конкретните ти отговорности в последния проект, отбелязан в CV-то (startup personal project)?“, отговорът му беше:

„Излизаме да пием кафе с приятели програмисти и обсъждаме архитектурата на проекта, но това се случва не повече от веднъж в месеца. Съмнява ме дали изобщо ще направим нещо.“

Как оценяваш кандидата по време на интервюто – базирано само на теоретичните му познания или за теб е определящ подходът му към решаване на казуса/задачата? Какви други фактори вземаш предвид при вземане на решение?

Оценката на кандидат по време на интервю е комплексен процес и зависи от много фактори. На първо място, е важно човекът да притежава базови познания по технологиите, които се очаква да знае, особено за роли, при които няма достатъчно време и възможност за допълнително обучение. Теоретичните познания обаче не са достатъчни – начинът, по който кандидатът подхожда към даден казус или задача, е определящ за разбирането на неговите аналитични и творчески способности.

Освен това културната съвместимост играе ключова роля. Това включва способността на кандидата да се впише в екипа, да комуникира ефективно и да демонстрира положителна нагласа. Човешките качества, като готовност за сътрудничество, желание за учене и адаптивност, често са определящи при вземането на финалното решение.